ANNE DORTE MICHELSEN - Musikteatret Holstebro

ANNE DORTE MICHELSEN

Popstjerne, sangskriver, humorist, debattør, Anne Dorte Michelsen har mange ansigter og mange navne, og hun har igennem hele sin omfattende og produktive karriere set både langt ind i sig selv, og vidt ud over verden.

Det hele startede med gennembruddet som sanger og sangskriver i popgruppen Tøsedrengene, hvor mange af gruppens største hits, for længst er blevet folkeeje.
Herfra fortsatte Anne Dorte Michelsen med succes som solist, både herhjemme, i Japan, Norge og Sverige, og udgav en række albums, hvoraf flere af hendes sange står i dag som klassikere, og er blevet genindspillet af kolleger både ude og hjemme.

I 90’erne sprang Anne Dorte Michelsen ud som humorist og satiriker. Først med den ægteskabsakopalyptiske ”En lykkelig familie” og siden med gruppen Venter på far, hvis listige slagere sneg kønsrolledebatten ind ad bagdøren.

I 2009 supplerede Michelsen sin samfundskritiske sangportefølje med finanskriseshowet ”Akut Cabaret” hvorfra vi møder den fritstillede, fraskilte, 50-årigekvinde, i sangen om, at det hele ikke er noget problem, men bare ”En udfordring”.

I det nye årtusind har Michelsen desuden udgivet en række soloalbums, med smukke ballader og hymner, der kredser om det voksne liv og kunsten at bevare roen og overblikket samt modet til at turde miste det igen.

Nu er Anne Dorte klar med helt friskt materiale på sit første soloalbum siden 2015. Thumbs Up, viser nye sider af sangskriveren, som sætter både temperamentet på spil og sårbarheden forrest. Michelsen ser med sit erfarne, voksne jeg sit unge, åbne pigesind i øjnene med et kærligt og forsonende blik. Derfor er albummet også fyldt med modsætninger – de store armbevægelser, vreden og det sørgelige står over for inderligheden, det blide og det sjove. Anne Dorte er, som hun selv siger, både en ’F*cking feminist, en rebelsk Volvo ejer og et søgende menneske’.  

Til at bibringe musikken yderligere dynamik, og dybde, bliver der skabt et komplet lyd design i samarbejde med lyd designer Sebastian V. Olsen, og på scenen: Jon Grundtvig og Annika Askman sammen med Anne Dorte Michelsen på klaver, guitar og vokal.

Showbillet med menu

Middag fra Classique
En lækker middag inden showet med mange spændende retter. Retterne anrettes på små fade der serveres som en “social dining” på de enkelte borde. Menuen serveres ad flere omgange – forretter, lunt og dessert.

Koncertmenu starter 17.30

Showbillet med menu samt overnatning og brunch for 2 personer

Du kan også vælge den “fulde pakke” og gøre show oplevelsen til et fantastisk getaway med overnatning på vores hyggelige Nørre Vosborg.

Showbilletter, showmiddag med mange spændende retter. Herforuden får du overnatning i hyggeligt dobbeltværelse og vores eftertragtede morgenbrunch dagen derpå.

  • Spilledato: Fredag 07. marts 2025 kl. 20.00
  • Sted:
    Nørre Vosborg
    Vembvej 35
    7570 Vemb
  • Kategori: Koncert, Nørre Vosborg
  • Billetpris: 308.20 kr.